Laserowe usuwanie blizn jest metodą, która pozwala na ich znaczne zredukowanie, a nawet całkowite usunięcie. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.
Jednym z najpopularniejszych sposobów korekty niedoskonałości skóry jest zabieg laserowego usuwania blizn. Współczesny rozwój myśli technologicznej przełożony na realia medycyny estetycznej pozwala w sposób bezproblemowy i bezpieczny dla Pacjenta dotrzeć do różnych głębokości tkanki skórnej, tworząc w niej mikrouszkodzenia. Wbrew pozorom są one bardzo korzystne i wręcz pożądane, ponieważ dzięki nim można spłycić niechciane ślady na skórze, uelastycznić ją, a nawet wygładzić. To za pomocą takiego działania dochodzi do wzmożonej regeneracji i produkcji kolagenu razem z elastyną. Wszystkie te czynniki razem wzięte sprawiają, iż wcześniej widoczna blizna zostaje zastąpiona zdrową tkanką. To na co warto zwrócić uwagę to fakt, iż laseroterapia odbywa się bez większych odczuć bólowych. Większość Pacjentów opisuje swoje doznania jako dyskomfort, a w trosce o ich dobre samopoczucie mają zaoferowaną możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego.
Laserowe usuwanie blizn jest polecane wszystkim osobom, które chcą usunąć widoczne ślady powstałe na skutek urazów, zabiegów lub chorób, takich jak np. trądzik. Jest to doskonałe rozwiązanie dla Pacjentów z poparzeniami, bliznami pooperacyjnymi, keloidami, jak i bliznami przerostowymi.
Mianem blizny określa się tkankę łączną. Podczas procesu gojenia się zajmuje ona miejsce wcześniej uszkodzonej tkanki, np. na skutek urazu lub choroby. Nowo powstała tkanka zawierająca włókna kolagenu zastępuje uszkodzoną skórę właściwą lub tkankę. Wspomniane włókna kolagenowe początkowo układane są w sposób przypadkowy, a dopiero później zaczynają się porządkować. Proces ten odbywa się tam, gdzie skóra została zraniona i uszkodzona. Niestety, tam gdzie została przerwana ciągłość powłok skórnych, tam nie da się uniknąć powstania blizny, która jest rezultatem gojenia się rany. Mimo, iż znaczna większość osób na świecie posiada mniejszą lub większą bliznę, to jednak w dalszym ciągu tak powszechny problem stanowi defekt estetyczny, powodujący kompleksy i obniżone samopoczucie, szczególnie jeśli zmiany ulokowane są w widocznych miejscach na ciele, takich jak twarz.
Za pomocą zabiegu laserowego usuwania blizn swoje zastosowanie mają urządzenia emitujące światło, dzięki któremu dąży się do penetracji komórek tkanki podskórnej łącznie ze skórą właściwą. Dochodzi do stymulacji produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Blizny przyjmują bardziej wygładzony i spłycony wygląd. Skóra stopniowo wyrównuje swój koloryt, staje się napięta. Pierwsze osiągnięte rezultaty dostrzegalne są już po pierwszym wykonanym zabiegu, przy czym to, czy dany Pacjent będzie nimi usatysfakcjonowany zależy między innymi od cech indywidualnych jego skóry, a także posiadanych śladów.
Jeżeli są one rozległe, głębokie, ulokowane w trudno dostępnych miejscach lub tych bardzo wrażliwych, konieczne może okazać się zastosowanie serii zabiegowej. Zwykle wykonuje się od 3 do 5 zabiegów w ramach niej. Intensywność działań, jak i ich ilość leżą w kwestii lekarza i to na podstawie diagnozy indywidualnego przypadku lekarz podejmuje decyzje dostosowując je do potrzeb i możliwości danej osoby. Warto pamiętać, że po zabiegu laserowego usuwania blizn skóra może zostać podrażniona, czego efektem jest jej zaczerwienienie. Objawy te samoistnie ustępują po pewnym czasie.
Mimo, iż laserowe usuwanie blizn jest bezpieczne i mało inwazyjne, to jednak w dalszym ciągu jest to pewne działanie medyczne w żywą tkankę ludzkiego ciała. Z tego powodu warto poszukać takiego gabinetu, który gwarantuje opiekę doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza, który będzie postępować zgodnie z zasadami leczenia blizn laserem:
Blizny przerosłe posiadają twardą i grubą strukturę, a także są stosunkowo mało elastyczne. Powstają one w sytuacji kiedy zakłócony zostaje naturalny proces gojenia się rany. Można je rozpoznać po tym, że wykazują zdolność do wykraczania poza miejsce uszczerbku, zranienia, urazu. Częstym czynnikiem wywołującym ich powstanie jest np. drapanie miejsc gojących się. Najczęściej lokują się tam, gdzie skóra jest bardziej napięta. Przykładem może być klatka piersiowa, ramiona lub plecy. Aby je wygładzić i spłycić warto rozważyć zabieg z zastosowaniem ingerencji lasera frakcyjnego.
Uznaje się, że blizny będące efektem oparzenia są najgorszym rodzajem blizn. Są one efektem denaturyzacji białek, czyli nieodwracalnych szkód wywołanych za pomocą wysokiej temperatury lub czynników chemicznych. Cechą charakterystyczną blizn pooparzeniowych jest ich wyjątkowo niemiła dla oka postać zawierająca liczne nierówności w fakturze i odbarwienia. Ze względu na swój wygląd i cechy, są one najtrudniejsze do skorygowania. Na ten moment najefektywniejszą metodą walki z tym typem blizn jest zastosowanie laseroterapii.
Blizny powstałe na skutek operacji można rozpoznać po ich czerwonej barwie i wypukłej strukturze. Często Pacjenci odczuwają swędzenie w miejscu ich powstania. Do tej pory uchodzą one za defekt kosmetyczny, mimo ich poprawnego gojenia się. Co ciekawe, wraz z upływem czasu przybierają one kolor bardzo zbliżony do naturalnego kolorytu skóry danej osoby. Idealnym rozwiązaniem dla osób chcących usunąć ten typ blizny jest poddanie się zabiegowi z zastosowaniem technologii laserowej, która zdecydowanie korzystnie wpływa na kondycję naruszonej tkanki skórnej.
Blizny powstałe na skutek przebytego trądziku są jednymi z najczęściej spotykanymi bliznami u osób dorosłych. Zdaniem lekarzy zmiany te są powszechnie występującym defektem estetycznym. Głównym czynnikiem ich występowania jest nieprawidłowo prowadzone leczenie trądziku, a także głęboko umiejscowiona infekcja skórna. Wiele osób wstydzi się tych blizn, tym bardziej, ze trądzik najczęściej dotyka okolicy twarzy. W ten sposób bardzo łatwo nabawić się zaniżonej samooceny. Takim osobom z pomocą przychodzi oferta medycyny estetycznej. Za pomocą laseroterapii skutecznie można zminimalizować widoczność posiadanych zmian całkowicie bezpiecznie i mało inwazyjnie.
Lekarze zalecają:
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu są następujące:
Po zabiegu należy:
Laserowe leczenie blizn | Cena |
---|---|
Laserowe usuwanie blizn | od 350,00 zł |
Konsultacja lekarska | 150,00 zł |